yazdır

FERRARI, EN GÜÇLÜ MARKA KOLTUĞUNU KAPTI

24.02.2013 - 20:42

İtalyan efsanesi Ferrari 65 yıllık tarihçesinde ilk kez motorsporları dışında çok ciddi bir ünvanı ele geçirdi. Ferrari Brand Finance dergisinin en büyük 500 şirket incelemelerinde "en güçlü marka" seçildi. Yıllardır Apple, Microsoft,Samsung,Coca Cola gibi devlerin elinde bulunan bu ünvanı ilk kez bir otomobil markasının hem de Ferrari gibi bir terim yerindeyse butik üreticinin ele geçirmesi ekonomi çevelerinde şaşkınlıkla karşılandı. Ancak rakamların Ferrari'yi desteklediği alanlar ürün başı karlılık, marka bağlılığı, karlılığın ve üretimin artışı gibi büyüklerin özellikle küçük ürün satan şirketlerin pek ulaşamayacağı köşeler. Oralarda da Ferrari 2012 yılında satışlarını yüzde 4.5 arttırmayı ve karlılığını da yüzde 8 arttırarak 2,43 milyar euro kar etmeyi başarmış.

Gerçek o ki Enzo Ferrari'nin "Benim otomobillerim dünyanın en iyi otomobilleri değil ama en çok arzulanan otomobilleri, bu da bana yeter" demesinin üzerinden çok zaman geçmiş. Artık şahlanan at daha sağlıklı gözüküyor.

Aynı araştırma sonucunda dünyanın en değerli markasının Samsung'u geçen Apple olduğunu da not ederek en güçlü ve en değerli arasında fark olduğu gerçeğini de anlamak gerekiyor.Bu haber otoplato.com sitesinden alınmıştır.